Na ferie zimowe 2011 w Gminie Gostyń przygotowano niezwykle bogatą ofertę sportowo-kulturalną. Każdy kto nie wyjechał na zimowisko, mógł znaleźć dla siebie odpowiednią propozycję. 71 osób wybrało zajęcia Studium Wiedzy o Regionie, mające na celu zapoznanie młodych ludzi z przeszłością ich najbliższej okolicy oraz rozbudzenie wśród nich aktywności turystycznej. Tegoroczna – XVI edycja, przebiegała pod hasłem „Ziemia gostyńska i krotoszyńska – przeszłość i teraźniejszość”. Zajęcia trwały od 31 stycznia do 3 lutego 2011 roku. Ukończyło je 64 młodych regionalistów, uczniów wszystkich gostyńskich „podstawówek”, obu gimnazjów, a także miejscowego Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Zawodowych w Gostyniu i Zespołu Szkół w Brzeziu. Organizatorami tegorocznej edycji Studium byli Muzeum w Gostyniu, Gostyńskie Towarzystwo Kulturalne i Młodzieżowa Rada Miejska w Gostyniu.
Zajęcia zaczęły się w pierwszy dzień zimowych ferii – 31 stycznia w budynku Muzeum. Stawiło się 60 młodych osób. Na początek zaplanowano spotkanie z członkami gostyńskiego rycerskiego Pocztu Bartosza Wezenborga. Na zajęciach reprezentowali go: Igor Alagierski – założyciel oraz Bartosz Walkiewicz i Dorian Jasiński, a temat brzmiał: „Życie codzienne średniowiecznego rycerza”. Kolejnym punktem programu było zaprezentowanie filmu „Wielki jubileusz”, nakręconego w 1978 roku z okazji obchodów 700-lecia miasta Gostynia. Jak co roku przypomniano gwarę wielkopolską. Krótkie zajęcia przeprowadzili uczniowie Gimnazjum nr 1 w Gostyniu, przygotowani przez Henryka Dąbrowskiego. Na koniec zaplanowano spotkanie z przedstawicielami gostyńskiego Oddziału Stowarzyszenia „Pomost”, które na co dzień zajmuje się poszukiwaniem niezidentyfikowanych dotąd mogił żołnierzy z czasów II wojny światowej. Zajęcia poprowadzili Paweł Gruszka i Paweł Łagódka.
Kolejnego dnia zajęć rozegrano podchody edukacyjne przygotowane przez Młodzieżową Radę Miejską w Gostyniu i jej opiekunów – Elżbietę Skorupską i Honoratę Kuc-Talaga. Była to mini gra miejska. Uczestników podzielono na 5-osobowe zespoły z zadaniem odnalezienia punktów kontrolnych. Trzeba też było wykazać się dobrą znajomością historii miasta i umiejętnością korzystania z dostępnych źródeł wiedzy. Po trzech godzinach wyłoniono pięć najlepszych drużyn, którym podczas podsumowania całego Studium wręczono dyplomy i nagrody zakupione ze środków Młodzieżowej Rady Miejskiej w Gostyniu.
W środę, 2 lutego, dwoma autokarami wyruszyliśmy na wycieczkę po powiecie gostyńskim na trasie: Gostyń - Gola - Kosowo - Siemowo - Pudliszki - Niepart - Gogolewo - Rogowo - Krobia - Gostyń. Pierwszym miejscem, gdzie dotarli uczestnicy XVI edycji Studium, była Gola – dawna siedziba rodu Potworowskich. O historii wsi, pałacu i jej głównych mieszkańcach – Gustawie i Edwardzie Potworowskich, opowiadała Anna Rudzińska – sprawująca tego dnia obowiązki przewodnika po punktach leżących na terenie gminy Gostyń. Na krótko zatrzymaliśmy się następnie w Kosowie, by przypomnieć dzieje osady i pałacu, niegdyś także należących do rodziny Potworowskich. Dalej przyszła kolej na Siemowo. Z dziejami parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Marii Magdaleny zapoznał uczestników Studium siemowski proboszcz ks. dr Rafał Ostrowski. Następne punkty wycieczki leżały już na terenie gminy Krobia i obowiązki przewodnika przejął Robert Grupa. Pierwszym miejscem do zwiedzania była pałac w Pudliszkach, niegdyś siedziba rodu Łubieńskich, u których gościli m.in. Adam Mickiewicz i Cyprian Kamil Norwid. Majętność należała też do Hermanna Kennemanna – jednego z twórców Hakaty, a po odzyskaniu niepodległości do Stanisława Fenrycha – założyciela firmy przetwórczej. Aby zobaczyć ruiny jedynego na ziemi gostyńskiej średniowiecznego zamku, należy udać się do Niepartu. I właśnie ta miejscowość była teraz na szlaku. Dotarliśmy, rzecz jasna, do ruin. Przy okazji zwiedziliśmy też kościół p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła. Z jego historią zapoznał młodzież proboszcz ks. Józef Dutkowiak. Nieopodal leży wieś Gogolewo, w której znajduje się uroczy pałac wzniesiony przez rodzinę Czarneckich. Obecnie jest to siedziba Stadniny Koni Pępowo. W eklektycznym pałacu w Rogowie mieści się dziś Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych. O historii budowli i wsi dowiedzieli się uczestnicy Studium od znawcy regionu Roberta Grupy. On też przybliżył młodym ludziom losy najstarszego kościoła w powiecie gostyńskim – romańskiego kościółka p.w. św. Idziego w Krobi, wzniesionego w XII wieku i przeszłość pałacu na fosie, w którym dziś mieści się Urząd Stanu Cywilnego i Biblioteka Publiczna.
Na 2011 rok organizatorzy Studium Wiedzy o Regionie zaplanowali zwiedzanie ziemi krotoszyńskiej. Na wycieczkę wyruszono dwoma autokarami w czwartek, 3 lutego. Poruszaliśmy się szlakiem Gostyń-Płaczkowo-Smolice-Kobylin-Zduny-Sulmierzyce-Krotoszyn-Gostyń. Pierwszym obiektem, do którego dotarliśmy był pałac w Płaczkowie. Dworek powstał w XVIII wieku. Obecny kształt nadano mu jednak na przełomie XIX i XX wieku. W dworku w latach 1823-1832 mieszkał Edmund Bojanowski, urodzony w Grabonogu twórca pierwszych czytelni dla ludu, ochronek wiejskich oraz założyciel Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP. Z historią miejscowości i budynku zapoznali uczestników Studium: Janusz Siemowski – kierownik Gospodarstwa Płaczkowo, należącego do spółki w Smolicach oraz Lech Męczarski – sprawujący tego dnia obowiązki przewodnika. Następnie zwiedziliśmy Smolice – kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa i pałac – siedzibę Spółki z o. o. Hodowli Roślin w Smolicach. Obiekt wzniesiono w stylu neobarokowym. Jest to obiekt dwukondygnacyjny wraz z obszernym poddaszem, zbudowany w kształcie litery „L”. Dłuższa elewacja pochodzi z XVIII wieku, krótsza jest nowsza – z początku XX stulecia. W pałacu na parterze znajdują się biura Hodowli Roślin Sp. z o. o. Aktualny gabinet prezesa spółki zachował wystrój z początku XX wieku. Pałac otoczony jest starym, zaprojektowanym w XIX wieku parkiem w stylu angielskim – utrzymanym w tej formie do dziś. Powierzchnia parku wynosi 18,15 ha. Wiedzą na temat historii pałacu i właścicielach Smolic – rodzin Umińskich i von Zieten podzielił się z młodzieżą prezes Spółki Władysław Poślednik. Będąc w powiecie krotoszyńskim, nie sposób nie odwiedzić Muzeum Ziemi Kobylińskiej. Zgromadzono tu wiele ciekawych eksponatów dotyczących historii miasta i okolicy, szczególnie zaś Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Kobylinie. Dalej na trasie wycieczki były Zduny. Od tej też chwili uczestnikom Studium towarzyszyła Maria Politowicz – przewodnik po ziemi krotoszyńskiej. Po krótkim spacerze po rynku w Zdunach i przejażdżce uliczkami miasteczka udaliśmy się do Sulmierzyc – miejscowości słynącej z drewnianego ratusza. Na koniec przyszedł czas na Krotoszyn. Tutaj zwiedziliśmy potrynitarski kościół p.w. św. Piotra i Pawła, drewniany kościołek p.w. św. Fabiana i Sebastiana, Muzeum Regionalne w Krotoszynie, Pałac Gałeckich i „Krotoszankę” – najstarszy zachowany dom w mieście, zbudowany w 2. poł. XVIII wieku.
W ostatnią sobotę zimowych ferii, 12 lutego 2011 roku w siedzibie Muzeum przy ul. Kościelnej dokonano podsumowania tegorocznej edycji Studium. Osobom, które ukończyły XVI edycję zajęć, to znaczy wzięły udział w co najmniej 50 % imprezy, organizatorzy wręczyli pamiątkowe dyplomy i upominki. Tego dnia Młodzieżowa Rada Miejska w Gostyniu podsumowała podchody edukacyjne, także wręczając laureatom dyplomy i nagrody.
Podczas XVI edycji Studium Wiedzy o Regionie obowiązki przewodników i opiekunów pełnili: Elżbieta Skorupska, Beata Skrzypczak, Anna Rudzińska, Elżbieta Kowalska, Lech Męczarski, Ewa Mayer, Paweł Kasztelan, Henryk Dąbrowski, Krystian Czub, Robert Grupa, Maciej Kretkowski, i Robert Czub.
Organizatorzy XVI edycji Studium dziękują za pomoc w jego przeprowadzeniu: Władysławowi Poślednikowi – prezesowi Spółki z o. o. Hodowli Roślin w Smolicach, Januszowi Siemowskiemu – kierownikowi Gospodarstwa Płaczkowo Spółki z o. o. Hodowli Roślin w Smolicach, Leszkowi Jankowskiemu – dyrektorowi „Nowej Gazety Gostyńskiej”, Grzegorzowi Skorupskiemu i Justynowi Taladze.