To temat spotkania bibliotekarek szkolnych z terenu powiatu gostyńskiego, jakie odbyło się 12 kwietnia 2011 roku w Muzeum w Gostyniu. W sali audiowizualnej spotkało się 19 pań reprezentujących Bibliotekę Pedagogiczną w Gostyniu oraz wszystkie typy szkół na ziemi gostyńskiej.
Zasadniczym celem spotkania było poszerzenie wiedzy o naszym mieście i regionie wśród pedagogów, zapoznanie się z zasadami funkcjonowania i działalnością Muzeum oraz doskonalenie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji, a także poznanie ciekawych form pracy z uczniem.
Spotkanie rozpoczęło się od występu uczennic z Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Krobi, które zaprezentowały monologi i dialogi w gwarze wielkopolskiej. Autorką tekstów jest Magdalena Andrzejewska. Następnie bibliotekarki zwiedziły ekspozycje stałe i czasową w Muzeum.
Faktyczny program dotyczył zaś sposobów na edukacji regionalną dzieci i młodzieży, jaką prowadzi Muzeum w Gostyniu wraz z Gostyńskim Towarzystwem Kulturalnym. Zajęcia prowadził Robert Czub. Działalność taką rozpoczęto w Gostyniu w 1993 roku, a trzy lata później, za sprawą ówczesnego prezesa GTK Jana Poprawy, została uporządkowana i usystematyzowana. Prowadzona jest do dnia dzisiejszego i obejmuje m.in. zajęcia Studium Wiedzy o Regionie oraz konkursy wiedzy o przeszłości ziemi gostyńskiej.
Następnie omówiono i zaprezentowano publikacje regionalne, jakie ukazały się w latach 2009 i 2010. Łącznie było ich 19. To dużo, biorąc pod uwagę ciągle niewielkie możliwości instytucji kulturalnych i stowarzyszeń. Problemem jest też dostępność literatury regionalnej w zbiorach bibliotek szkolnych. Kłopoty wynikają z braku finansów oraz samego zakupy, gdyż każdy wydawca prowadzi dystrybucję na własną rękę, nie mogąc nie raz wystawiać rachunków.
Komunikaty i aktualne problemy bibliotekarzy szkolnych zakończyły spotkanie.