Uroczyste otwarcie wystawy poświęconej 200. rocznicy wielkiego pożaru Gostynia odbyło się w czwartek, 15 września 2011 roku. Wśród licznie przybyłych gości obecni byli: Jerzy Woźniakowski – przewodniczący Rady Miejskiej w Gostyniu, Jerzy Kulak – burmistrz Gostynia, ks. prałat Konrad Kaczmarek – do niedawna kapelan wielkopolskich strażaków oraz ks. prałat Artur Przybył.
Wystawę otworzył Robert Czub – dyrektor gostyńskiego Muzeum, przybliżając zdarzenie, do jakiego doszło 200 lat temu, okoliczności pożaru i przebieg akcji ratowniczej. Następnie Jacek Mostowy – prezes Zarządu Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Gostyniu przedstawił historię okolicznych ochotniczych jednostek straży, aktualną strukturę i dokonania strażaków ochotników oraz zawodowców. O przygotowanych specjalnie na wystawę walorach filatelistycznych mówił Andrzej Dudek – prezes Polskiego Związku Filatelistów im. Wacława Boratyńskiego w Gostyniu. Podziękował też sponsorom, którzy wsparli to przedsięwzięcie. Spośród gości głos zabrał burmistrz Jerzy Kulak.
O godzinie 20.00 na błoniach za farą doszło do rywalizacji w gaszeniu ogniska. Do zmagań stanęły sikawka konna ze Stankowa, najstarsza w Wielkopolsce, pochodząca z 1873 roku oraz nowoczesny sprzęt gaśniczy z Goli. Ku wielkiej uczesze publiczności szybciej z ogniem uporali się strażacy ze Stankowa, a sprzęt którym gasili, po zakończeniu pokazu stał się główną atrakcją, zwłaszcza, że można było spróbować sił przy ręcznym pompowaniu wody.
Przez kilka godzin tego dnia czynne było w holu Muzeum stoisko pocztowe, na którym można było nabyć okolicznościowe znaczki, kartkę pocztową i kopertę oraz opatrzyć je pamiątkowym kasownikiem. Wydane z tej okazji znaczki personalizowane są pierwszymi, jakie przygotowała Poczta Polska na terenie południowo-zachodniej Wielkopolski.
Na ekspozycji znajdują się m.in. dawne wyposażenie strażaków i dokumenty, które na wystawę użyczyły Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Gostyniu, OSP w Daleszynie, Kosowie, Krobi, Pępowie, Piaskach, Pudliszkach, Stankowie. Kolekcję miniaturowych pojazdów strażackich z całego świata udostępnił Mateusz Niedzielski, członek OSP Stankowo. Antoni Fiebig wypożyczył na wystawę sporządzony w 1932 roku przez prof. Władysława Kołomłockiego plan Gostynia, przedstawiający zasięg pożaru z 15 września 1811 roku. Ze zbiorów muzealnych pochodzi 14 grafik Fortunaty Przyłuskiej, pokazujących, jak wyglądał gród nad Kanią na przełomie XVIII i XIX wieku. Filatelistykę reprezentują: zbiór Weroniki Kaizer z Okręgu Koszalińskiego PZF zatytułowany „Z ogniem nie ma żartów” oraz opracowane przez Koło PZF w Gostyniu koperty, karty o tematyce strażackiej.
Wystawa czynna będzie do 15 października 2011 roku. Organizatorzy: Koło Polskiego Związku Filatelistów w Gostyniu, Związek Ochotniczych Straży Pożarnych i Muzeum w Gostyniu serdecznie zapraszają. Wstęp wolny.