Pierwszym w tym semestrze akademickim wspólnym przedsięwzięciem Gostyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Muzeum w Gostyniu była wycieczka regionalna. Trasa wyprawy, zorganizowanej 8 października 2011 roku, wiodła przez Miłosław, Biechowo, Kołaczkowo, Pyzdry do Lądu. Jej celem było przybliżenie studentom GUTW tej mało odwiedzanej części Wielkopolski, leżącej nad Wartą. Przewodnikiem był Marek Michałowski – licencjonowany przewodnik.
Pierwszym punktem na trasie było Sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia w Biechowie, gdzie opiekunami miejsca są ojcowie paulini. Miejscowość ta po raz pierwszy pojawiła się dokumentach w XI stuleciu. Studenci mieli okazję zwiedzić kościół i klasztor wzniesione w barokowym stylu w latach 1734-1765 na miejscu drewnianego kościółka.
Kilkanaście kilometrów od Biechowa znajduje się wieś Kołaczkowo, której metryka sięga 1310 roku. W klasycystycznym pałacu, zbudowanym w XIX wieku znajduje się Izba Pamięci Władysława Reymonta. Pałac ten kupił pisarz w 1920 roku, jednak niewiele tu przebywał ze względu na zły stan zdrowia. Po śmierci noblisty w 1925 roku obiekt został sprzedany rodzinie Juraszów. W pałacu prezentowane są pamiątki z czasów Reymonta: urządzenia domowe, sprzęty, porcelanę, wydania jego powieści, przekłady, widokówki, pieniądze z podobizną pisarza, a także biurko przy którym pracował. Jest tu też figura woskowa doskonale oddającą rysy pisarza. W tym samym pałacu mieści się też izba poświęcona Spółdzielczości.
Z Kołaczkowa uczestnicy wyprawy skierowali się Lądu. Zwiedzili dawne opactwo pocysterskie, w którym od 1952 roku znajduje się Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Salezjańskiego. Przewodnikiem po klasztorze był salezjanin Łukasz. W kapitularzu przedstawił bogatą i ciekawą historię opactwa. W sali opackiej dane nam było podziwiać, prócz księgozbioru, fresk zajmujący całą powierzchnię sufitu. Malarz Adam Swach, potrzebował na jego wykonanie zaledwie 34 dni. Piękne konfesjonały o dynamicznych kształtach projektował Pompeo Ferrari, ten sam, który nadzorował prace wykończeniowe kościoła filipinów na Świętej Górze.
Nieopodal Lądu znajdują się Pyzdry. W średniowieczu było to bardzo ważne miasto, siedziba powiatu. Dziś spokojne miasteczko. W dawnym kościele pofranciszkańskim znajduje się Muzeum Regionalne, w którym można prześledzić dzieje miasta. Klasztor pyzdrski jest jednym z trzech zachowanych z okresu średniowiecza obiektów architektury franciszkańskiej w Wielkopolsce.
Po obiedzie studenci udali się do Miłosławia. Tutaj w gimnazjum im. Juliusza Słowackiego, w pałacu Kościelskich, czekali na nich uczniowie, młodzi ludzie z Klubu Przewodnika. W Parku mieści się pierwszy w Polsce pomnik Juliusza Słowackiego dłuta Władysława Marcinkowskiego, który został odsłonięty w 1899 roku. Na cokole widnieje popiersie poety, a przy nim siedząca postać Emilii Kościelskiej. W podziemiach szkoły uczestnicy wycieczki oglądali i słuchali o historii rodu Mielżyńskich i Kościelskich. Na piętrze budynku podziwiali duży fresk przedstawiający odsłonięcie pomnika Słowackiego przez Henryka Sienkiewicza, a po przeciwległej stronie malowidło przedstawiające bitwę o Miłosław.